Atrakcje

Tomaszów Mazowiecki to miasto położone w centralnej Polsce w sąsiedztwie Warszawy, Łodzi i Częstochowy. Miasto przyciąga pięknym krajobrazem najbliższych okolic, licznymi zabytkami i osobliwościami przyrody. Istnieją tu wspaniałe warunki, aby połączyć kontakty zawodowe z czynnym wypoczynkiem. Tomaszów Mazowiecki rozciąga się w wzdłuż malowniczych brzegów rzeki Pilicy i jej dopływów, nadających miastu i najbliższym okolicom niepowtarzalny klimat i charakter.

Ciekawe miejsca w mieście

Rezerwat Niebieskie Źródła – rezerwat krajobrazowy o powierzchni 29 ha, położony w dolinie Pilicy, w południowo- wschodniej części Tomaszowa Maz. Jest to unikatowy skrawek krajobrazu niżu polskiego. Woda przybiera tu niebiesko – błękitno – zieloną barwę. Kolor wody jest efektem działań rozproszonego światła słonecznego. Zmiana odcieni barwy wody uzależniona jest od stanu pogody, stopnia nasłonecznienia bądź zachmurzenia. Temperatura wody jest niezmienna w ciągu roku i wynosi 9ºC. Niebieskie Źródła cieszą się niezmiernie dużym zainteresowaniem turystów przez cały rok.

Podziemna trasa turystyczna “Groty Nagórzyckie” – to sztuczne wyrobiska znajdujące się w południowej części Tomaszowa Mazowieckiego. Są pozostałością po podziemnej kopalni piasku szklarskiego, wydobywanego do potrzeb budowlanych i hutniczych w XVIII stuleciu i na początku XIX wieku.

Długość trasy zwiedzania – około 160 m.
Przewidywany czas zwiedzania ok. 30 minut
Temperatura wewnątrz ok. 8 stopni C
Wilgotność ok. 65-85%
Trasa jest oświetlona elektrycznie

Ciekawe miejsca w okolicy

Liczne atrakcje oferują także okolice miasta. Wystarczy wspomnieć o Zalewie Sulejowskim, Rezerwacie Żubrów w Smardzewicach, poniemieckich schronach kolejowych w Jeleniu i Konewce czy też o uroczej Spale, miejscowości znanej z ośrodka przygotowań olimpijskich, jarmarków staroci i dożynek prezydenckich.

Zalew Sulejowski rozciąga się między Sulejowem, a Smardzewicami i jest największym zbiornikiem wodnym w centralnej Polsce, stanowiąc jednocześnie ogromną atrakcję rekreacyjno – wypoczynkową. Zalew Sulejowski jest siedliskiem wielu gatunków ptaków i ryb.

Ośrodek Hodowli Żubrów w Książu koło Smardzewic jest jedynym takim miejscem w Polsce Centralnej , gdzie można z niewielkiej odległości przyjrzeć się tym królewskim zwierzętom. Prowadzi do niego ścieżka edukacyjna od Nadleśnictwa Smardzewice a żubry można podziwiać z przygotowanego tu tarasu widokowego.

Spała – to najciekawsza miejscowość wypoczynkowa na terenie województwa łódzkiego. To również miejsce znane polskim sportowcom, którzy regenerują swe siły wśród Spalskiego Parku Krajobrazowego. Otoczona lasami od lat przyciąga miłośników łowiectwa. Stała się niemal drugą rezydencją prezydencką dla Ignacego Mościckiego oraz Stanisława Wojciechowskiego.

Miejscowość znana jest również kolekcjonerom staroci, gdyż organizowany jest tu również Jarmark Spalski. Odbywa się od V-X w każdą drugą niedzielę miesiąca, w parku nad stawem w Spale. Na jarmarku można nabyć: wyroby użytkowe, przedmioty sztuki, regionalne wyroby artystyczne, naturalne produkty spożywcze.

Zapisz